projekty


inspirace


volná tvorba


o nás


oye-atelier.cz


+420 721 490 087
Dětský pokoj

Máte doma budoucího prvňáčka, který už se nemůže dočkat 1.září? Nakupování sešitů, psacích potřeb či aktovky je samozřejmé, ale myslíte i na úpravu dětského pokoje? Pár změn by totiž mohlo pomoci snadnějšímu učení či psaní domácích úkolů.

Obecně platné zásady:

Zásadní je správné zónování pokoje a dobré osvětlení.

Dalším fenoménem jsou vhodně řešené úložné prostory, velikost a umístění pracovního stolu včetně židle a relaxační zóna pro děti.

Nebojme se být při navrhování kreativní. Děti kreativní jsou!

  • Častné chyby:

Nezapomínejte na rozdílné měřítko dítěte. Prostor by měl být upraven z pohledu dítěte. Dítě by mělo všude dosáhnout a cítit, že pokoj je jeho královstvím.

Strávili jste delší čas v dětském pokoji a uvažovali o něm z dětské perspektivy? Uspořádání jednotlivých věci dítě výrazně formuje a ukazujeme mu nové systémy. Dítě se učí orientaci, paměti, trpělivosti, kreativitě… je tedy potřeba, aby pro něj bylo vše přehledné a dostupné.

Ujistěte se, že jsou děti schopni dosáhnout pro oblečení a zavěsit ho zpátky. Fajn detail jsou háčky ve vhodné výšce pro zavěšní batohu, bundy či přípravu oblečení na další den.

Často také přemýšlíme o nadstavbových prvcích - herních výukových grafikách, různých bunkrech a schovávačkách, tělocvičných prvcích.

Dětský pokoj musí zahrnovat prostor pro rozvoj intelektuálních i fyzických stránek osobnosti, ale musí poskytovat hlavně pocit absolutního soukromí a bezpečí.

Zónování:

Studium a hraní, spaní – práce, odměna a odpočinek - to je obecně platný řád světa. Je potřeba ho dítě učit již od začátku.

Jakmile se pokoj rozzónuje, začne fungovat. Najednou je jasné, kdy je čas si hrát a kdy je čas jít spát. V dobře zrealizovaném pokoji se dítě může lépe soustředit na učení, protože ho nerozptylují rozházené hračky nebo lákavá postel.

Organizace pokoje musí být jednoduchá, aby bylo snadné systém dodržovat a zapamatovat si ho.

Zapojte děti do celého procesu. Je to jejich prostor! Měly by to tak i cítit.

Pokud pokoj sdílí sourozenci různého věku je nezbytné, aby každé dítě mělo svůj systém a svůj vlastní prostor. Toho lze docílit například různou barvou nebo výškou úložnách prostor.

  • Dlouhodobý horizont, stavební úpravy:

Pří návrhu dětského pokoje je nutné projít a promyslet jednotlivé vývojové etapy dítěte a myslet na všechny možné dispoziční úpravy, které by mohly v průběhu příštích osmnácti až třiceti let v pokoji nastat.

U pracovního stolu by měly být minimálně tři zásuvky v různých pracovních rovinách, alespoň dvě zásuvky by měly být u postele každého dítěte, jsou také potřeba zásuvky u vstupu, ve stěně pro televizi, atd, pak záleží na individuální dispozici pokoje.

​A nesmíme zapomenout umístit záslepky.

Vhodné je také věnovat pozornost osvětlení a výšce a umístění spínače. Noční osvětlení užívané při spaní dítěte je možné ovládat například i z chodby a osvětlení pracovního stolu by vydalo na samostatnou kapitolu.

Věříme, že se Vám podaří vše uzpůsobit k dětské spokojenosti a samo učení už budou hrou...

http://oye-atelier.cz/projekty-page


Vložit komentář
OYE ateliér

www.oye-atelier.cz

+420 721 490 087

2015 Architektonický atelier Oye